Jak se tvoří 7. ročník festivalu

Venku je prosincové sychravo, poslední listí se líně sune k zemi ze žalostně holých stromů a já otráveně přes vysoká francouzská okna v obýváku sleduju mumraj drobných kapek deště na povrchu kaluží na příjezdové cestě. Nelibost a lenost dnešního dopoledne mi zrcadlí prázdné pohled v očích srn, které v neutuchající honbě za kusem žvance drze pochodují až k oknu. Ranní emaily jsem přečetla v mobilu už ráno na záchodě a teď nehybně na gauči trávím jejich obsah. “Já se Vám ozvu, teď toho mám hodně”, čtu od pána, který toho má tak moc, že včera stihl hodinový podcast pro tři o jízdě na kole jeho oblíbenými cestami, ovšem říct jasné ano či ne je prozatím nad jeho výkon. Nevadí, počkám další týden na jeho další zprávu a naštěstí se v mezidobí mohu bavit svým “toho hodně”. Druhý email zůstal pro jistotu nezodpovězen úplně, ačkoliv díky neviditelnému Mailtracku v emailu vím, že už si ho třikrát přečetli minulý týden. V dalším emailu se dočtu už od asi pátého dodavatele, že podmínky zůstávají víceméně stejné jako minulý ročník festivalu, čili více než-li méně. To proto, že záměr festivalu je mu blízký, ale… Přestěhování festivalu do prostor Dolních Vítkovic má svá “ale“. Jsou famózní, líbí se vám i hostujícím lektorům, ale vytvářejí dojem bezedného rozpočtu, který anonymní návštěvníci nějak vytvoří. Velkou část z vás znám, osobně a blízce. Znám vaše příběhy, znám vaše možnosti, preference a taky co vás zákonitě otráví. Otráví vás stejně jako mně zvyšující se ceny, když něco “nejde”, málo místa, zima v sálech, malé porce jídla nebo nefungující mikrofony. A taky vím, že nic nepotěší smysly víc než krásně naaranžované, dobré jídlo, báječná hudba k plynutí jógovými asánami, pestrost a důvtip lekcí, které zasáhnou člověka přímo do srdce. Balancuju mezi těmito dvěmi a špekuluji jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Jako každý rok v tomto čase, kdy řada lidí pozvání odmítne s díky či bez něj hned, anebo si předtím ještě chvíli jako kočka s myší pohrají s trpělivostí mou či mých spolupracovníků, přichází chvíle pochybností. Chvíle, kdy lidé zvýší své požadavky, kdy nevyhovující termín prostě posunout nejde, kdy už týden pořád nejdou přeprogramovat vstupenky tak jak potřebujeme zatímco vy dychtivě píšete, kdy už to jako bude. A když už to trochu jde, moje pravá ruka Iris jde na Mikulášskou besídku s malou, programátor Greg musí odvézt děti k zubaři a já psát závěrečnou práci na téma schizofrenie do předmětu Psychopatologie, kde mi profesorka neodpustí ani tečku před závorkou v citacích podle APA. Jako deja-vu opět přichází myšlenka se na celý festival vyprdnout. Ještě chvíli se nechám potrápit svými myšlenkami a pak jak už Patandžali postřehl, nahradím záporné a energii ubírající myšlenky opačnými. Ne, že by to vedlo k Samadhi, ale tak nějak se s tím líp žije. Bude báječné se s vámi všemi opět potkat, zasmát se nad životními eskapádami nad kelímkem čerstvě vymačkaného džusu, nechat se inspirovat postřehy z jógové praxe ostatních a žasnout, kam až sahá lidský potenciál.

Protože jsme v sedmičkovém ročníku a sedmička symbolizuje rozkvět sedmé, korunní čakry, ponese se letošní ročník v duchu zázraků. Zázrak je pro mě něco co je za zrakem. Jednoduše něco co v daném okamžiku nevidíme, čemu nerozumíme, ale cítíme ho, když je. Pro mě je to procitnutí z myšlenkových, racionálních spletitostí, z účetního “má dáti-dal”, kdy zažíváme překvapivý, hluboký moment neuchopitelné krásy, lásky, dobra, intuice. Zázrak vnímáme, když prostě něčemu nerozumíme, ať už nemáme dostatek informací anebo kapacitu je zpracovat. Je to prostor obnaženého vzduchoprázdna, prozatím nevyplněného pochopením, poučením či jiným vstoupením rozumu do hry. A o to v józe jde – o HRU. Nejde o to, kolik ta hra stojí a kde na to vezmu, jestli to někdo ocení či pošlape, jestli mi to přinese uspokojení či mě výsledek pořádně zklame. Svět polarit zůstává světem polarit a hledání rovnováhy patří k přirozenému toku života. Nikdy nad ním nevyhrajeme, nejsme větší než sám Život – doznívá mi v hlavě věta z dokumentárního filmu Jay Maca “What is real”.

Nevím všechno, ačkoliv můj hrnek na kafe, který mi daroval manžel o minulých Vánocích, tvrdí opak. Vím ale určitě, že zázrak nepřiveze ke dveřím řidič PPL a nebude mi ho nutit k převzetí podpisem. Zázrak musím pozvat dovnitř a vytvořit pro něj prostor. Snažím se mu do toho nekecat. Udělat, co je v mých silách (a jak zjišťuji a vy nejspíš se mnou, kde je vůle, tam je těch sil opravdu mnoho), a pak už jen tiše sledovat, co se bude dít. Jestli i vy počítáte, k čemu vám to bude a kam to povede, jestli snad také nemáte co lepšího na práci  a někde to nebude lepší, jestli vás něco  třeba moc neotráví, přestaňte s počítáním. Tak jako v matematice se nikdy nedopočítáte.

“Nevědět je duchovní luxus”

říká jeden zenový koan. Nevím, jak festival dopadne, kdo přijede a kdo zůstane nakonec doma, jestli kuchař připálí jídlo, ucpe se ventilace, a dojdou náramky nebo budeme jásavě velebit lektory,  nadšeně objímat všechno živé či neživé co nám přijde pod ruce a spokojeně vrnět na jógamatkách. Nevědění obnažuje až na dřeň a přináší do života údiv, při němž padá čelist dolů. Mizí odpovědi a naše “Proč”, načež zůstává jen nahá přítomnost a radost ze hry.

Přeji vám, ať je i váš festival (a život) plný zázraků a radosti ze hry.

Lenka Knag

Prosinec 2017

jogafestival

Silver Pass pro 5

Czk 5075
 • Sobota – Neděle
 • Zvýhodněná cena pro 5 osob
 • Skupinová, fixní na jména, nepřenosná
 • Cena 1015 Kč / osoba

Registrace skončila.

Gold Pass pro 5

Czk 8225
 • Pá – So – Ne
 • Zvýhodněná cena pro 5 osob
 • Skupinová, fixní na jména, nepřenosná
 • Cena 1645 Kč / osoba

Registrace skončila.

Čtvrtek

Czk 650

Registrace skončila.

Sunday Pass

€ 42

Registration has ended.

Saturday Pass

€ 44

Registration has ended.

Friday Pass

€ 38

Registration has ended.

Platinum Pass

€ 108
 • Thursday through Sunday

Registration has ended.

Gold Pass

€ 94
 • Friday through Sunday

Registration has ended.

Silver Pass

€ 70
 • Saturday and Sunday

Registration has ended.

Platinum Pass

CZK 2800
 •  Čt – Pá – So – Ne

Registrace skončila.

Pátek

Czk 950
 • Po vyprodání platí Full Price Cena 1110 Kč
 • (Koupí dnes ušetříte 150 Kč)

Registrace skončila.

Sobota

Czk 1250
 • Full Price Cena 1250 Kč

Registrace skončila.

Neděle

Czk 1100
 • Po vyprodání platí Full Price Cena 1250 Kč
 • (Koupí dnes ušetříte 100 Kč)

Registrace skončila.

Gold Pass

Czk 2350
 • Pá – So – Ne
 • Po vyprodání platí Full Price Cena 2450 Kč
 • (Koupí dnes ušetříte 100 Kč)

Registrace skončila.

Silver Pass

Czk 1800
 • Sobota – Neděle
 • Po vyprodání platí Full Price Cena 1950 Kč
 • (Koupí dnes ušetříte 150 Kč)

Registrace skončila.